Calendar

Sep
24
Sun
Penchrise Hill Race
Sep 24 @ 12:00 pm – 1:15 pm
Nov
4
Sat
Jubilee Races
Nov 4 @ 1:30 pm – 3:00 pm

Registration is from 12:45.

The Jubilee Races are held at Hawick Moor, starting and finishing on the Race Course.

Up for grabs in this handicapped event:

Archie Richardson Memorial Trophy – U11/U13 Girls

Ladies Jubilee Trophy – U15/U17 Girls/Ladies

Pringle Cup – U11/U13 Boys

Lodge St James 424 – U15/U17 Boys

Jubilee Trophy – Senior Men

Nov
18
Sat
Burns Club Races
Nov 18 @ 1:30 pm – 3:00 pm

Registration is from 12:45.

The Burns Club Races start and finish on the path adjacent to the River Teviot in the Common Haugh. With trophies presented on the day in the Burns Club after the last race,

Up for grabs in this handicapped event:

Stan Reid Trophy – U11/U13 Girls

John Elliot Trophy – U15/U17 Girls/Ladies

Ian Watson Memorial Shield – U11 Boys

Burns Club Trophy – U13/U15/U17 Boys

Will Clark Memorial Trophy – Senior Men

Last Years winners, Fraser Clyne, Rory Anderson, Lucy Ash, Irvine Welsh and Ava Hughes

Dec
16
Sat
Menzies Races
Dec 16 @ 1:30 pm – 3:00 pm

Registration is from 12:45.

The Menzies Races start on Victoria Road and finish on Buccleuch Street, by the bus stop before St George’s Lane.

Up for grabs in the sealed handicap and scratch races:

W G Robertson Trophy – U11/U13 Girls

No Trophy – U15/U17 Girls/Ladies (sealed handicap)

William Spence Trophy – First Lady in Scratch Race

No Trophy – U11/U13 Boys

J M Hamilton Trophy – First U15/U17 Boy in Scratch Race

No Trophy – U15/U17 Boys  (sealed handicap)

Menzies Trophy – Senior Men (sealed handicap)

Oliver Trophy – First Senior Man in Scratch Race

Jan
6
Sat
Langheugh Races
Jan 6 @ 1:30 pm – 3:00 pm

Registration is from 12:45.

The Langheugh Races start and finish near the New Cafe within the Park.

Up for grabs in this handicapped event:

Fire Brigade Cup – U11/U13 Girls

Lodge 111 Trophy – U15/U17 Girls/Ladies

Burnfoot Residents Association – U11/U13 Boys

Lodge 111 Trophy – U15/U17 Boys

Langheugh Trophy – Senior Men

Feb
10
Sat
Teviotdale Harriers Club Championships
Feb 10 @ 1:30 pm – 3:00 pm

Registration is from 12:45.

The Teviotdale Harriers Club Championships start and finish at the Hawick Museum.

Up for grabs are Club Champions titles:

Taylor Trophy – U11 Girls

Douglas Trophy – U13 Girls

Borthwick Trophy – U15/U17 Girls/Ladies

Ex Servicemen’s Club Trophy – U11 Boys

Junior Boys Shield – U13 Boys

B M Murray Trophy – U15/U17 Boys

Campbell Trophy – Senior Men

Erskine Trophy – First Senior Man in Sealed Handicap

Mar
3
Sat
Cup Races
Mar 3 @ 1:30 pm – 3:00 pm

Registration is from 12:45.

The Cup Races are held around the Hawick Moor Race Course.

Up for grabs in this handicapped event:

John Elliot Trophy – U11/U13 Girls

Ladies Challenge Trophy – U15/U17 Girls/Ladies

Mary Hughes Memorial Salver – First Veteran in Ladies Race

M & M Trophy – U11/U13 Boys

Junior Cup – U15/U17 Boys

Teviotdale Harriers Cup – Senior Men

Glencairn Trophy – First Veteran Man in Cup Race